LAJME

“Dukagjini” gati për festën e librit në Tiranë

Shtëpia botuese “Dukagjini” është gati për festën më të madhe të librit në kryeqytetin shqiptar. Në panairin e 25-të të librit në Tiranë, “Dukagjini” sjell një gamë të gjerë librash, për çdo tip lexuesi. Nga seria e jashtëzakonshme e nobelistit […]

Libraria Dukagjini fillon bashkëpunimin ekskluziv me CLE International

Javën që lamë pas, Libraria Dukagjini, përmes rrjeteve sociale bëri publike furnizimin e ri me materiale mësimore të gjuhës frënge. Ndërsa CLE International është shtëpi botuese franceze që Dukagjini së fundmi bëri bashkëpunim me të. Për Telegrafi.com, nga stafi i […]

Në Librarinë “Dukagjini”, gjeni të gjitha librat për mësimin e gjermanishtes në shkollat e Kosovës

Libraria Dukagjini është padyshim një vend i veçantë për një numër të madh të njerëzve të cilët dëshirojnë të shijojnë magjinë e librit. Duke qenë gjithmonë pranë lexuesve dhe e njohur për përzgjedhjen e jashtëzakonshme të librave, që një kohë […]

Në librarinë “Dukagjini” në Prishtinë, u promovua vepra “Një shqiptar në CIA – dy jetët e Destan Berishës” i autorit Bashmir Xhemaj.

Vepra e botuar nga Shtëpia Botuese “Dukagjini”, flet për shqiptarin nga Prizreni, Destan Berishës, që u rreshtua përkrah agjencisë së inteligjencës amerikane CIA. Libri është mbështetur në arkiva të CIA-s dhe burime tjera me intervista në Kosovë, Shqipëri, Amerikë, Gjermani, […]

Libri “Një shqiptar në CIA”, më i lexuari në muajin prill

U bë një muaj nga promovimi i librit “Një shqiptar në CIA”, i autorit Bashmir Xhemaj. Interesimi i lexuesve për këtë libër – sipas drejtuesve të librarisë “Dukagjini” në Prishtinë – ka qenë mjaft i madh. “Ky është libri më […]

Në Ulqin promovohet libri “Një shqiptar në CIA”

Libri biografik “Një shqiptar në CIA”, i autorit Bashmir Xhemaj, është promovuar para lexuesve të Ulqinit. Ngjarja është organizuar nga Kuvendi Komunal i Ulqinit dhe nga Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi. Ambasadori i Kosovës në Mal të […]

Blijeni këtë javë librin “Një shqiptar në CIA”, fitimet shkojnë për Down Syndrome Kosova

Në kuadër të javës së shënimit të Ditës Botërore të Sindromës Down, më 21 mars, në bashkëpunim me Librarinë Dukagjini, ka nisur një iniciativë dashamirëse solidariteti. Në bashkëpunim me autorin e librit “NJË SHQIPTAR NË CIA”, Bashmir Xhemaj, të gjitha […]

“Takimet Dukagjini” nisën me profesoreshën Hasnije Ilazi mbi filozofinë e ambientalizmit

Shtëpia Botuese “Dukagjini” ka filluar me “Takimet Dukagjini”, event që do të jetë i përmuajshëm në Librarinë Dukagjini, ku figura të ndryshme nga bota akademike, letërsisë, filozofisë, shkencës, artit e kulturës, do të vijnë të flasin rreth librave dhe leximit. […]

Sot, Shtëpia Botuese dhe Libraria “Dukagjini” nisën eventin “Lexojmë në Librarinë Dukagjini”.

E ftuar e parë ishte këngëtarja e mirënjohur, Adelina Ismaili. Adelina lexoi për fëmijë lektyrën “Tregimi i lepurit Piter”, një libër tejet interesant me ilustrime origjinale, fjalorth e aparaturë didaktike. Me energjinë e saj, Adelina bëri për vete të gjithë […]

“Vepra e saj”, vepër monumentale për gratë pioniere në profesione

Gratë janë dhe kanë qenë pjesë e historisë së këtij rrugëtimi të gjatë në Kosovë. Edhe pse kontributi i tyre është i jashtëzakonshëm, të pakta janë shkrimet biografike mbi ato që ishin nismëtare të profesioneve. Shtëpia Botuese “Dukagjini” vjen me […]

Libraria Dukagjini të enjten ka pasur të ftuar në takimin e dytë “Let’s meet our ambassors through books”, ambasadoren e Republikës së Sllovenisë në Republikën e Kosovës, Minca Benedejçiq.

Ambasadorja kishte pritur me shumë kënaqësi ftesën dhe ka vlerësuar kauzën e Shtëpisë Botuese dhe Librarisë Dukagjini për promovimin e librit dhe leximit. “Dje, u mbajt takimi i dytë “Let’s meet our ambassors through books”, ku e ftuar ishte Shkëlqesia […]

Shtëpia Botuese “Dukagjini” prezanton Librat.net – të gjitha tekstet shkollore në formë elektronike!

LIBRAT.NET është web-i apo platforma e cila është pjesë e Shtëpisë Botuese “Dukagjini” dhe përfshin të gjitha tekstet shkollore në formë të digjitalizuar, pra, librat shkollorë në formë elektronike. IDEJA E REALIZIMIT  Platforma digjitale LIBRAT.NET është krijuar duke marrë parasysh kërkesat dhe nevojat […]

Shpallen dy poetet fituese të konkursit të Librarisë dhe Shtëpisë Botuese “Dukagjini”

Enxhi Naumi dhe Diellza Berisha, njëra nga Shqipëria e tjetra nga Kosova, janë dy poetet fituese të konkursit të Librarisë dhe Shtëpisë Botuese “Dukagjini”. Me rastin e shënimit të përvjetorit të tyre, Libraria së bashku me Shtëpinë Botuese “Dukagjini”, kishin […]